Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich

2019/2020

Wyjazd na spektakl i warsztaty w CDS w KrośnieZdjęcie uczniów w warsztacie Centrum Dziedzictwa Szkła

25 lutego uczniowie klas 0-3 pod opieką wychowawców: p. Teresy Wierdak, p. Marty Pabis, p. Katarzyny Majchrzak i p. Barbary Wierdak wyjechali do Krosna. Najpierw udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, aby na deskach sceny obejrzeć piękną baśń H. CH. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami'' w wykonaniu aktorów teatru Bohema z Krakowa. Następnie odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Tutaj głównymi atrakcjami były widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów uczniowie zobaczyli jak powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Spróbowali swoich sił w wytłac GALERIAzaniu szklanych medali.
Z zainteresowaniem przyglądali się obróbce i zdobieniu szkła - malowaniu, grawerowaniu, produkcji witraży oraz szklanych figurek metodą palnikową. Uczniów zachwyciła ekspozycja wyrobów szklanych. Z kolei w piwnicach miasta, uczniowie mieli możliwość obejrzeć ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. W tzw. sali ,,szkła w fizyce'' z zainteresowaniem obserwowali eksperymenty na szklanych rekwizytach m.in. soczewkach, kalejdoskopie, światłowodzie. Uczniowie uczestniczyli w konkursach z nagrodami. Na koniec w sklepiku zakupili szklane pamiątki. Pełni wrażeń powróciliśmy do domu.


Dzień Języków Obcych w „Szczepaniku”Na zdjęciu uczniowie w szkole podczas Dnia Języków Obcych

Już po raz szósty najstarsi  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w regionalnym spotkaniu młodzieży w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika w Krośnie. W tym roku Dzień Języków Obcych przypadł na 6 grudnia.  Głównym celem  corocznych spotkań jest motywowanie do nauki języków obcych,  promocja szkoły średniej oraz integracja młodzieży. Uczniowie dzieleni są na grupy, które biorą udział w zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego. Zajęcia odbywają się na zasadzie gier, quizów, konkursów, zabawy językiem. Uczestnicy mogą wykazać się nie tylko znajomością języka, ale sprytem, kreatywnością, współpracą w grupie. Lekcje prowadzą nauczyciele pracujący w szkole z pomocą studentów z PWSZ  oraz uczniów najstarszych klas. Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały, starali się aktywnie w nich uczestniczyć, zwłaszcza, że każde ich pozytywne działanie było doceniane pochwałą, słodyczami, a zwycięzcy konkursów otrzymali  nagrody rzeczowe. Oprócz „lekcji” wychowankowie mogli wysłuchać prezentacji przygotowanych przez studentów z Hiszpanii i Turcji, którzy przybliżyli ich ojczyzny oraz posłuchać piosenek wprowadzających w nastrój przedświąteczny. ZDJĘCIA

Wyjazd do teatru i na zajęcia edukacyjne w Straży PożarnejNa zdjęciu uczniowie przy wozie strażackim

2. grudnia uczniowie klas 0-2 wyjechali pod opieką swoich pań: Teresy Wierdak, Marty Pabis i Katarzyny Majchrzak do Krosna. Najpierw wzięli udział w spektaklu teatralnym pt. "Królowa Śniegu", który był wystawiony w RCKP. Opowieść o Królowej Śniegu przeniosła dzieci w artystyczną podróż do świata lodu, czarów i magii. Podczas spektaklu podziwiali  grę aktorską oraz efekty dźwiękowe i świetlne. Po spektaklu udali się do Państwowej Straży Pożarnej, gdzie zobaczyli sprzęt strażacki, mogli wejść do wozu  i przyjrzeć się mu z bliska. Ponadto w salce edukacyjnej zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w razie pożaru, sposobach powiadamiania i przypomnieli numery telefonów alarmowych. Zobaczyli także rodzaje ubrań strażackich, sprzętu gaśniczego i alarmującego o zaczadzeniu. Obejrzeli też filmiki związane z trudną i niebezpieczną pracą strażaka. Wrażenia z tego dnia na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci. ZDJĘCIA 

Wycieczka edukacyjna do teatru i na warsztaty czekoladoweZdjęcie maszyny w fabryce czekolady

W dniu 28. 11. 2019 r. uczniowie klasy I, II i III wyjechali wraz z wychowawcami p. Barbarą Wierdak i p. Martą Pabis do GOK w Rymanowie na przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Była to bajkowa adaptacja historii o słynnej indiańskiej księżniczce. Spektakl ukazał, że prawdziwa miłość zwycięży wszystko i jest wstanie pogodzić wrogich sobie ludzi. Animacji towarzyszyły piosenki, indiańska muzyka i taniec. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej  zabawy.

Kolejnym punktem wyjazdu były czekoladowe warsztaty uczniów w Pijalni czekolady w Korczynie. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcji czekolady „Od ziarenka kakaowca do tabliczki czekolady”. Obejrzeli film, “Pochodzenie kakao oraz historia kakao i czekolady“. Degustowali rożne czekolady w trakcie trwania prezentacji oraz samodzielnie produkowali czekolady podczas pracy warsztatowej. Główną   nagrodą za wykazanie się wiedzą z warsztatów był Złoty Bilet. Gratulujemy Maryli Fornal za zdobycie Złotego Biletu dzięki któremu mogła dokonać bezpłatnych zakupów.  Dodatkowo w czasie wolnym dokonaliśmy zakupu: pysznych czekolad i wielu innych smakołyków, skorzystaliśmy bezpłatnie z placu zabaw dla dzieci i gry w piłkarzyki. 


Wycieczka Prządki i OdrzykońZdjęcie ruin zamku w Odrzykoniu

29 października 15 uczniów z klas V, VI a i VI b wraz z paniami: Małgorzatą Dziedzic i Justyną Malinowską – Gromek wzięło udział w wyjeździe edukacyjno – krajoznawczym na teren Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Rozpoczęliśmy wizytą w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli, gdzie zwiedziliśmy wystawę „Fauna i flora naszych lasów” i obejrzeliśmy film edukacyjny „Rezerwat Prządki”. Chętni uczniowie zagrali w przyrodnicze koło fortuny.

Następnie z panią Moniką Jankowicz jako przewodniczką pojechaliśmy do Czarnorzek. Tam zwiedziliśmy rezerwat Prządki, z którego ścieżką przyrodniczą wiodącą przez las przeszliśmy do ruin Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Na miejscu poznaliśmy historię zamku i zwiedziliśmy zamkowe muzeum. Odważni mogli wypróbować na własnej skórze dostępne narzędzia średniowiecznych tortur.

Wyjazd zakończyliśmy wspólny posiłkiem w restauracji McDonald’s w Krośnie.

Z pewnością był to dobrze wykorzystany czas – uczniowie mieli okazję poznać atrakcje przyrodniczo – kulturalne swojego regionu oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z ochroną środowiska na naszym terenie.

Zdjęcia 


Przedszkolaki w kinie

22.10.2019 r. przedszkolaki pod opieką wychowawczyni Teresy Wierdak i pani Magdaleny Majchrzak, wybrały się do Krosna. Był to pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców. W kinie „ Sokół” ,obejrzały film "OYETI”! Film bardzo podobał się dzieciom, dostarczył im wiele wrażeń. Były sceny wzruszające ale też zabawne. Bohaterowie filmu z oddaniem i poświęceniem pomagają miłemu i zabawnemu stworkowi wrócić do domu. Polecam. Po obejrzeniu filmu dzieci spędziły czas na wesołej zabawie w Sali zabaw, gdzie mogły skorzystać z menu w tamtejszej kawiarence. Wyjazd był udany, o czym świadczyły zadowolone buzie dzieci i zapytania, kiedy znów pojedziemy na wycieczkę. Przepiękna jesienna pogoda w tym dniu sprzyjała wycieczce, czyniąc ją tym bardziej udaną. 
 

„Wstańcie, chodźmy” – XIX Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie.

W przededniu Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami udali się na coroczne spotkanie Rodziny Szkół Świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze. Co roku czekamy na to wyjątkowe wydarzenie wypełnione młodzieńczą, radosną modlitwą i śpiewem. Udajemy się do naszej Matki, aby zawierzyć Jej nasze życie, naszą przyszłość. U stóp klasztoru zgromadziło się ponad 10 tysięcy osób. Ten rok jest wyjątkowy, bo w maju będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin naszego Patrona oraz obchodzimy czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki do Polski. Biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy Świętej, w homilii mówił, że Święty  Jan Paweł II pielgrzymował po świecie, aby utwierdzać braci w wierze. Zadaniem społeczności Rodziny Szkół jest  wykorzystanie młodzieńczego zapału, aby iść, działać i dawać świadectwo wiary w codziennym życiu. Jednym z tych świadectw jest finansowe wsparcie budowy szkoły w Togo.

Tradycją stało się to, że wracając do domu wstępujemy na krótką modlitwę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Tak duchowo umocnieni możemy stawiać czoło trudom i wyzwaniom jakie czekają nas w tym roku szkolnym.


Lekcja w kinie

3 października uczniowie klas młodszych wyjechali pod opieką swoich pań: Marty Pabis, Katarzyny Majchrzak i Barbary Wierdak do kina Sokół w Krośnie, gdz ie realizowali program edukacji medialnej "Lekcja w kinie". Podczas zajęć zorganizownych przez organizatorów "Kamera! Akcja! O tajemnicach planu fimowego" poznawali wszystkie zawody osób związanych z powstawaniem filmu: reżyser, aktor, scenograf, kostiumograf, operator kamery itp. Fragmenty przedstawianych na ekranie filmów pozwoliły dzieciom poznać tajemnice  i specyfikę pracy na planie filmowym. Ponadto uczniowie byli angażowani podczas zajęć, a wtedy odpowiednio reagowali na zaistniałą sytuację. Poznali również jak powstają efekty specjalne, zwrócili też uwagę na elementy fikcji na planie filmowym. Na koniec obejrzeli film: "Miś Paddington2", który opowiadał o przyjaźni misia z rodziną u której mieszkał. Na podsumowanie zajęć w kinie uczniowie otrzymali rysunki osób na planie filmowym z brakującymi podpisami ich zawodów. Utrwalenia nazw zawodów z planu filmowego dokonali w szkole wklejając odpowiednie nazwy. Taka forma pracy poza szkołą urozmaiciła proces edukacyjny dzieci. 

Wycieczka na Górę CergowąZdjęcie Góry Cergowej

"Cele w życiu człowieka powinny być jak horyzonty,
tak aby osiągając jedne, zawsze widzieć nowe"

A.Lisak

Pierwszego października wszyscy uczniowie z klasy siódmej, ich wychowawczyni Katarzyna Szczurek i pan Jacek Stasz jako cel obrali sobie wieżę widokową na Górze Cergowej. Cel, sam w sobie przyjemny, jeszcze dodatkowo osłodziła nam niesamowita pogoda.
W doskonałych humorach pokonaliśmy trasę przez Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej. Żółtym szlakiem weszliśmy na wysokość 716 m n.p.m. i tam na wieży widokowej mogliśmy nacieszyć oczy widokiem.
Na horyzoncie czekała nas niemała niespodzianka. Dzięki doskonałej widoczności ujrzeliśmy: Łęckie wiatraki, panoramę Beskidu Niskiego, odległe Bieszczady i... położone ponad 120 km w linii prostej Tatry. Wrażenie jest niesamowite.
Obok "Złotej Studzienki", która jest miejscem kultu św. Jana z Dukli, posililiśmy się, pograliśmy w różne gry, by w końcu wyruszyć w drogę powrotną. Udało nam się również spotkać "dzikie zwierzę"! Na szczęście nie był to niedźwiedź, ale równie urocza modliszka, która zgodziła się na skromną sesję zdjęciową.
ZDJĘCIA

 


Lekcja w Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

19 września uczniowie klasy ósmej oraz kilku uczniów z klasy siódmej, wzięło udział w niecodziennych zajęciach zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Krośnie. Lekcję poprowadzili strażacy, którzy przybliżyli zasady bezpieczeństwa związanego z pożarami. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób najczęściej dochodzi do pożarów i  jak należy postępować w razie ich wybuchu. Wychowankowie mogli zobaczyć różne rodzaje gaśnic i dowiedzieć się do jakiego typu pożaru mogą być użyte. Strażacy opowiedzieli jak wygląda ich codzienna praca, jakie noszą mundury, kombinezony. Uczniowie mieli też zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Bardzo interesująca była możliwość zadzwonienia do dyspozytora i poinformowania o pożarze i wypadku drogowym.  Uczniowie dowiedzieli się jakich informacji należy udzielić przy zgłaszaniu pożaru bądź wypadku, aby pomoc mogła być adekwatna do zdarzenia i jak najszybsza. Największą „atrakcją” była symulacja pożaru. Młodzież znalazła się w zadymionym pomieszczeniu, w którym dodatkowo włączyła się czujka dymu i czadu. Wychowankowie poznali zasady poruszania się i ewakuacji. Nasza grupa jako pierwsza brała udział w tego typu ćwiczeniach w nowo przygotowanej salce edukacyjnej. Uczniowie stwierdzili, że lekcja była bardzo interesująca.

Przed zajęciami w straży uczniowie obejrzeli film „Piłsudski”, który przedstawia życie i działalność Józefa Piłsudskiego. B. Szyc wiarygodnie i autentycznie odegrał postać charyzmatycznego przywódcy, ale i zwykłego człowieka, który ma chwile słabości, zwątpienia, popełnia błędy. Film jest doskonałym uzupełnieniem lekcji historii o trudnej drodze do odzyskania niepodległości.

Uczniowie byli zadowoleni z wycieczki. Lekcje poza klasą są o wiele ciekawsze i na dłużej pozostają w pamięci. ZDJĘCIA

Nasza placówka

Główne wejście do SP w Łękach Dukielskich

Nasza Szkoła na Facebooku

WSPÓŁPRACUJEMY:

Logo Liceum Ogólnokształcącego w Dukli

Poprzednia strona szkoły:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.