Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich

2020/2021

POMAGANIE TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ LUDZKICH ODRUCHÓW SERCA

Polska Akcja Humanitarna zajmuje się organizowaniem pomocy. Pomaga ludziom nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ta pomoc jest szczególnie potrzebna wtedy, gdy trzeba ratować życie i zdrowie ludzkie, zagrożone w wyniku kryzysów humanitarnych, które są albo następstwem katastrof naturalnych, albo też działalności człowieka, w tym konfliktów zbrojnych.

Aby przybliżyć ten problem uczniom klas młodszych i uwrażliwić ich na ludzką krzywdę, wychowawczynie zgłosiły szkołę do ogólnopolskiego programu „Wiem i Działam”. To cykl o pomaganiu realizowany na  zajęciach lekcyjnych, wychowawczych, pozalekcyjnych lub w ramach wolontariatu.  

Program był realizowany przez poszczególne klasy w ramach zajęć szkolnych podczas których uczniowie  szukali odpowiedzi na pytania:

– Co to jest pomoc humanitarna?

– Co się dzieje na świecie, że pomoc jest potrzebna?

– Czy każda pomoc jest dobra?

– Co możemy zrobić?

Wspólnie z wychowawcami uczniowie omawiali treści związane z tematem humanitaryzmu wykorzystując przy tym różnorodne materiały np.: wykreślanki, kolorowanki, plansze z różnicami obrazkowymi. Na podstawie materiału filmowego oraz prezentacji tworzyli, w grupach bądź indywidualnie, prace plastyczne ukierunkowane tematycznie na konkretną pomoc, której już udzielają włączając się w różnorodne akcje humanitarne na terenie szkoły i swojego środowiska typu: Adopcja serca, Zbieram to w szkole i inne. Pogłębiając swoją wiedzę tworzyli plakaty wykorzystując przy tym środki plastyczne lub narzędzia komputerowe. Przybliżając zadania programu, na holu szkolnym z inicjatywy Pani Katarzyny Majchrzak, wychowawczyni klasy 3, powstała gazetka informacyjna na temat działań Polskiej Akcji Humanitarnej. Natomiast wychowawczynie klasy 1 i 2, panie: Anna Bargiel i Marta Pabis na podsumowanie wszystkich działań zorganizowały kiermasz bransoletek z  których dochód został przeznaczony na pomoc dla potrzebujących.

Prace kl.2


Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"

Logo programu "Ratujemy i Uczymy Ratować"Co roku nasza szkoła realizuje zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego: "Ratujemy i Uczymy Ratować". Zajęcia odbywają się z podziałem na część teoretyczną i praktyczną. Przed przystąpieniem do szkolenia uczniów, swoje szkolenia przechodzą nauczyciele. W naszej szkole zostało przeszkolonych trzech nauczycieli: p. Magdalena Aszlar, p. Anna Bargiel i p. Marta Pabis. W poprzednich latach szkolnych zajęcia szkoleniowe organizowano dla uczniów klas 4-8. W tym roku szkolnym szkoleniem objęte zostały dzieci z klas 1-3.
Szkolenie odbyło się dwuetapowo, najpierw pod okiem wychowawców, pań: Anny Bargiel, Marty Pabis i Katarzyny Majchrzak uczniowie zapoznali się z zasadmi udzielania pierwszej pomocy na podstawie filmu oraz otrzymanych materiałów. Następnie praktycznie wspólnie z p. Magdaleną Aszlar przeszli szkolenie praktyczne na fantomie i utrwalili poznaną wiedzę na temat pozycji bocznej, restutytacji oraz powiadamiania służb ratowniczych. Zdobyte wiadomości sprawdzili podczas rozwiązywania testu, za rozwiązanie którego otrzymali certyfikat potwierdzający zdobycie umiejętności w zakresie ratowania i udzielania pomocy.

 

Logo programu "Insta.Ling"Insta.Ling

Od roku szkolnego 2016/17 uczniowie naszej szkoły kontynuują projekt nauki języka angielskiego oraz niemieckiego na platformie językowej Insta.Ling. Jest to strona WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel systematycznie przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je codziennie w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.Regularnie korzysta z niej 60000 uczniów z całej Polski!

Strona internetowa instaling: https://instaling.pl/

 

Szkolne Przygody Fajniaków - wyniki

W  tym roku w realizacji projektu brały udział klasy I-III oraz po raz pierwszy grupy 0. Łącznie do konkursu przystąpiło 2144 placówek i zostało przesłanych aż 6999 prac!

Organizatorzy skierowali słowa uznania do wszystkich uczestników:

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie w przeprowadzenie zajęć oraz przygotowanie prac konkursowych. Wierzymy, że lekcje przeprowadzone w oparciu o przygotowane w ramach programu materiały pomogły w kształtowaniu wrażliwości ekologicznej u dzieci. Mamy nadzieję, że idea wspólnego odkrywania magii natury pozostanie z Państwem na dłużej!

Dla NASZEJ PLANETY wszyscy jesteście Zwycięzcami!

W konkursie zostały przyznane nagrody. Cieszymy się bardzo, gdyż wśród nagrodzonych jest również nasza szkoła. Na cztery zrealizowane żywioły, dwa otrzymały nagrody: „woda” realizowana przez klasę I wraz z panią A. Bargiel oraz „ogień” – przez uczniów kl. III pod kierunkiem pani M. Majchrzak. Gratulujemy nagrodzonym. Gratulacje kierujemy także do pozostałych uczniów klas 0 i II, którzy pod kierunkiem swoich pań: Teresy Wierdak i Marty Pabis włożyli mnóstwo pracy w realizację zaplanowanych w ramach projektu działań.
To była promocja naszej  placówki, gdyż zrealizowaliśmy wszystkie żywioły zawarte w projekcie.

Link do galerii zdjęć

Szkolne Przygody Fajniaków - kl. III

Zdjęcie książki "Gang Fajniaków"Dzięki programowi Gang Fajniaków trzecioklasiści naszej szkoły poznali bliżej żywioł ognia. Podczas lekcji rozmawialiśmy o tym, jakie zagrożenia dla ludzi, zwierząt i rośłin stwarza ogień, jeśli jest niekontrolowany i o tym jakie ma znaczenie dla naszego codziennego życia. Uczniowie uczestniczyli w działaniach mających na celu ochronę przyrody oraz zachęcanie i wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania i formułowania wniosków.

Na początku obejrzeliśmy film, który pozwolił wprowadzić wszystkich  w świat Fajniaków. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania przeczytanego przez nauczyciela pt. ,,Co za dużo to niezdrowo” ze zbioru ,, Gang Fajniaków i Miasto Marzeń”. Zostały również przeprowadzone trzy eksperymenty, które miały na celu uświadomienie: ,,Jaki jest ogień? ‘’; ,,Co wspólnego ma ogień z powietrzem?’’; oraz ,,Jak powstaje ogień i jak skutecznie możemy go ugasić? ‘’.

Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane podczas zajęć, eksperymentom nie było końca, każdy chciał asystować podczas ich wykonywania. Wszyscy wyciągali prawidłowe wnioski z obserwacji doświadczeń: ogień jest ciepły, bez dopływu powietrza gaśnie, szkło i promienie słoneczne mogą doprowadzić do powstania ognia.  Uczniowie równie entuzjastycznie podeszli do kolejnego zadania: wykonania plakatu o charakterze edukacyjnym: „Żywioł ognień: zagrożeniai korzyści dla życia na Ziemi”. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne indywidualne inspirowane żywiołem ognia. Na sztaludze została stworzona wspólna, klasowa galeria prac.

 

Projekt Szkolne Przygody Fajniaków - kl.II

Zdjęcie książki "Gang Fajniaków"

Realizację projektu uczniowie rozpoczęli od wypowiedzi. Metodą burzy mózgów wypowiadali się na temat wybranego żywiołu ZIEMIA. Potem wykonali prace na których przedstawili to, co kojarzy im się z tematem ziemi. Następnie próbowali ustalić jakie zagrożenia dla ziemi wynikają z działalności człowieka, a jakie są niezależne od niego i co może człowiek zrobić aby chronić przyrodę. Wysłuchali czytanego przez nauczyciela opowiadania „Kochajcie zieleń” ze zbioru „Gang Fajniaków i Miasto Marzeń” i odpowiadali na pytania do tekstu.
Następnie podzielili się na trzy zespoły i wykonali prace plastyczne ilustrujące wydarzenia zawarte w opowiadaniu. Jedna grupa wykonała ilustrację pt. „Niszczenie zieleni” przedstawiając jak burmistrz miasta wycina drzewa aby zbudować asfaltową drogę. Druga grupa namalowała Fajniaki, które postanowiły uratować miasteczko. Swojej pracy nadali tytuł  „Na ratunek miastu”. Trzecia grupa przedstawiła miasteczko pełne zieleni, drzew i krzewów. Zatytułowali swoją pracę „Zielono wokoło”. W dalszej części realizacji projektu uczniowie wspólnie z nauczycielem przeprowadzili eksperymenty związane  z ziemią: „Całkiem mokry”, „Wulkan” i „Doniczka”. Potem omówili przeprowadzone doświadczenia i wyciągnęli odpowiednie wnioski, które zanotowali do zeszytów. Jako zadanie domowe przeprowadzili eksperyment „Ukorzenione jajko”, który przybliżył dzieciom rolę korzeni.
Na podsumowanie projektu uczniowie wykonali dwie półkule ziemi na których wykleili kontynenty oraz zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla danego kontynentu i udekorowali nimi klasę. GALERIA ZDJĘĆ

 

Szkolne Przygody Fajniaków - kl. I

Zdjęcie książki "Gang Fajniaków"Realizacja projektu w kl.I została rozłożona na trzy etapy. W pierwszym uczniowie zapoznali się z informacjami dotyczącymi wody np. że ciało człowieka składa się w 70℅ z wody; że woda bez przerwy krąży w przyrodzie; że otwarte wody zajmują około 70℅ powierzchni Ziemi i w większości jest to woda słona itp. Zaczęliśmy szukaniem odpowiedzi na pytanie: ,,Ile wody jest na świecie?, które uświadomiło dzieciom, że woda to skarb bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi oraz że na świecie nie ma wcale tak dużo wody pitnej i dlatego nie możemy jej marnować. Następnie przyszedł czas na eksperymenty, które dały odpowiedzi na pytania: czy woda przyjmuje kształt naczynia?, czy potrafi się przemieszczać?, czy potrafi znikać? Uczniowie z wielkim skupieniem i zaangażowaniem brali udział w eksperymentach. Teraz już wiedzą, że kształt naczynia nie ma wpływu na objętość płynu oraz, że woda może się przemieszczać a nawet znikać, ponieważ paruje. Kolejnym punktem realizacji projektu było wspólne czytanie opowiadania pt. ,,Oszczędzaj kropelkę” ze zbioru ,,GANG FAJNIAKÓW I MIASTO MARZEŃ” dzięki któremu uczniowie wiedzą czym jest woda i jak można ją oszczędzać. Dowodem na to są prace plastyczne - grupowe tworzone w szkole oraz indywidualne powstałe w domu jako zadanie domowe. GALERIA PRAC

 

Projekt Szkolne Przygody Fajniaków - kl.0

Zdjęcie książki "Gang Fajniaków"

Realizacja projektu rozpoczęła się od poznania właściwości powietrza za pomocą obserwacji, doświadczeń i zabaw. Dzieci bawiły się w zabawę „ Zatkany nos”- podczas której odkryły, że nie można oddychać bez powietrza. Wychowawczyni wyjaśniła dzieciom, co to jest powietrze. Dzieci szukały powietrza, próbowały go złapać do foliowych woreczków. Wspólnie wysuwały wnioski, że powietrze jest bezbarwne, nie można go zobaczyć i otacza nas wszędzie. Następnie dzieci dmuchały przez rurkę do miski z wodą - zobaczyły, że tworzą się bąbelki powietrza, dmuchały w lekkie piórka. Wniosek: Choć powietrza nie widać, to można je wprawić w ruch, który działa na otoczenie - w przyrodzie to wiatr. Był też eksperyment ze świecą, dzieci zauważyły, że świeczka gaśnie gdy zabraknie jej dopływu powietrza. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania „ Ekozakątek” ze zbioru” Gang tajniaków i miasto marzeń”. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wypowiadały się na jego temat: Co zatruwa powietrze? Co to jest smog? Zauważyły jaki wpływ ma zanieczyszczenie środowiska na jakość życia i zdrowia człowieka. Następnie kolorowały obrazki przedstawiające pojemniki do segregacji śmieci. Omówiłam z dziećmi przeznaczenie poszczególnych pojemników, a dzieci przypomniały co wrzucamy do poszczególnych pojemników i dlaczego zagrażają nam śmieci. Wychowawczni zaprezentowała  dzieciom planszę, na której zobaczyły jak długo rozkładają się śmieci. Potem wspólnie wysłuchali ekologicznej piosenki „ Świat w naszych rękach”. Dzieci przystąpiły do rysowania obrazków przedstawiających czyste i zatrute powietrze. Na podsumowanie odpowiadały na pytania: Co musi być w zakątku żeby był EKO? Co to znaczy, że jest w nim świeże powietrze? Jak należy dbać o środowisko i świeże powietrze? Podczas zajęć towarzyszyły dzieciom maskotki fajniaków. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały naklejki z fajniakami. GALERIA ZDJĘĆ

 

Projekt "Lekcja:Enter"

Logo programu "Lekcja ENTER"Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Lekcja:Enter" w ramach  partnerstwa trzech organizacji: Fundacji Orange, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytutu Spraw Publicznych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. To największy dotychczas projekt edukacji cyfrowej w Polsce skierowany do szkół. Projekt „Lekcja:Enter”  to element całościowej strategii działań prowadzonej w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, mającej na celu umożliwienie i ułatwienie nauczycielom wprowadzenie narzędzi cyfrowych i aktywnych metod nauczania na lekcje. 
W tym roku szkolnym w projekcie bierze udział grupa nauczycieli z informatyki, którzy poznają tajniki programowania i kodowania.

 


Zdjęcie książki "Gang Fajniaków"

 Projekt "Szkolne przygody Fajniaków"

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wierzymy, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego zgłosiliśmy się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego i konkursu skierowanego do klas I-III szkół podstawowych oraz do przedszkolnych oddziałów zerówkowych. Razem z „Fajniakami” chcemy pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia. Zagadnienia podzielone zostały na cztery filary tematyczne odpowiadające żywiołom natury, a każdemu patronują odpowiedni bohaterowie Gangu Fajniaków.

Wychowawcy klas 0-3 podzieli się zadaniami:

kl.0 z panią Teresą Wierdak realizuje zagadnienia związane z powietrzem
kl.1 z panią Anną Bargiel realizuje zagadnienia związane z wodą
kl.2 z panią Martą Pabis realizuje zagadnienia związane z ziemią
kl.3 z panią Katarzyną Majchrzak realizuje zagadnienia związane z ogniem

O przebiegu zaplanowanych zadań i ich efektach pochwalimy się po zakończeniu projektu.

 

Nasza placówka

Główne wejście do SP w Łękach Dukielskich

Nasza Szkoła na Facebooku

WSPÓŁPRACUJEMY:

Logo Liceum Ogólnokształcącego w Dukli

Poprzednia strona szkoły:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.