Nadanie imienia

Przebieg uroczystości:

W dniu 10 października 2002 r. odbyła sie wyjątkowa uroczystość nadania naszej szkole imienia Wielkiego Polaka - Papieża JANA PAWŁA II

Propozycja nadania szkole imienia Jana Pawła II wypłynęła od młodzieży. Po zebraniu opinii, głosów, zdań zredagowane zostało pismo do Watykanu. Po otrzymanej zgodzie i błogosławieństwie, należało zaopiniować propozycję przez Radę Szkoły, Radę Rodziców i księdza proboszcza. Dokumentacja powędrowała do księdza dziekana Stanisława Siary, a później do Kurii Metropolitarnej w Przemyślu. W odpowiedzi na nasze pismo Arcybiskup Józef Michalik napisał "(...) z radością i nadzieją przyjmuję do wiadomości zamiar nadania szkole imienia Jana Pawła II, który z tą ziemią czuje się szczególnie związany, czemu dał wyraz podczas wizyty na Podkarpaciu. Jestem przekonany, że program wychowawczy szkoły, odwołujący się do wartości głoszonych przez naszego Wielkiego Rodaka, będzie sprzyjał budowaniu szlachetnego, mądrego i zgodnego życia, opartego na fundamencie Ewangelii (...)"

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. sprawowaną w intencji Papieża. W czasie nabożeństwa został poświęcony sztandar szkoły (aktu tego dokonał ks. Edward Wołos i ks. Roman Jagiełło)

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy udali się do sali widowiskowo-sportowej.

Orkiestra zagrała Gaude Mater-Polonia, następnie pani dyrektor mgr Krystyna Delimata powitała wszystkich zebranych gości.

Po powitaniu przedstawiciele nauczycieli wnieśli sztandar, który został przekazany w ręce młodzieży.

Uroczyste Ślubowanie

Ślubujemy Tobie Ojczyzno :

Sztandaru Twego Strzec - Ślubujemy!

Bronić Twych granic i honoru - Ślubujemy!

Pomnażać dobra w imię miłości człowieka - Ślubujemy!

Uczciwą nauką i pracą
Służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi - Ślubujemy!

Wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeństwo
Uczynność, odwagę i prawdomówność - Ślubujemy!

Z młodzieńczym zapałem i wiarą wytrwania
Pod tym sztandarem, jednoczyć wszystkie wysiłki
Dla prawdy, miłości, dobra i piękna - Ślubujemy!

Po uroczystym ślubowaniu Pan Stanisław Kalita przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dukla otworzył nadzwyczajne posiedzenie Rady, na którym odczytano uchwałę na mocy, której Zespół Szkół Publicznych otrzymał im. Jana Pawła II. Następnie głos zabrali goście.

W części artystycznej wystąpili uczniowie z przygotowanym na tę okoliczność po kierunkiem Pani mgr Barbary Wierdak programem, który przybliżył życie i osobę Karola Wojtyły .

Po wystąpieniu młodzieży goście zwiedzili Kącik Patrona - szczególne miejsce w naszej szkole oraz obejrzeli wystawę dotyczącą naszej szkoły. Motywem wystawy były słowa Jana Pawła II: "Przeszłość jest treścią naszej tożsamości także i dzisiaj "
Zdjęcia i oprawę wystawy przygotowała Pani mgr Beata Węgrzyn.

Uroczystość za nami. Teraz nadszedł czas realizacji tego, co głosi nasz Patron. Aby dobrze wypełnić Jego misję, musimy pamiętać o tym, by nigdy nie zatracić siebie. By móc cieszyć się życiem , ale tylko takim, w którym jest miejsce na potrzeby drugiego człowieka, miłość, tolerancję, wybaczenie i wymagania przede wszystkim od siebie.

Niech na tej drodze towarzyszą nam słowa naszego Patrona :

"Bądźcie pochodniami, które płoną po środku światła. Tam, gdzie unoszą się opary nienawiści i zwątpienia niech promieniuje wasz optymizm i wasz nadzieja, tam gdzie panują ciemności egoizmu niech płonie ogień waszej miłości"

Nadanie imienia szkole

Utworzono dnia 30.08.2020, 14:28