Projekt SP! Serce i Pomoc.

Uczniowie przechodząc z nauczania zintegrowanego do nauczania przedmiotowego w klasie IV napotykają na szereg trudności adaptacyjnych. Zmiany organizacyjne, z którymi spotykają się dzieci u progu klasy czwartej to przede wszystkim zmiana wychowawcy klasy,  konieczność przemieszczania się do innych sal na kolejne lekcje, zmiana w ocenianiu, szybsze tempo pracy, większe obciążenie nauką, która podzielona jest na przedmioty. Większa liczba przedmiotów wiąże się ze spotkaniem z nowymi nauczycielami mającymi różne osobowości, wymagania i style pracy. Uczniowie kończący I etap edukacyjny mogą mieć zatem trudności wynikające z różnic w organizacji nauczania oraz  znaczących różnic programowych pomiędzy obowiązującą w kl. I-III podstawą programową, a nową podstawą programową w klasie IV. Wszystkie te  zmiany  powodują, że między klasą III i IV mamy do czynienia z istotnym „progiem szkolnym”. Dlatego bardzo ważne jest w okresie zmiany etapów edukacyjnych stworzenie przyjaznego klimatu w szkole, na który składają się relacje uczeń – nauczyciel, nauczyciel – rodzice oraz tworzenie dobrego klimatu w grupie rówieśniczej. Nauczyciele i  rodzice  powinni dążyć do tego, żeby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki przystosowania się do zmienionej rzeczywistości. Uczniowie wymagają szczególnej opieki ze strony dorosłych, oczekują otwartej i opiekuńczej postawy pozwalającej bez zbytniego stresu i niepotrzebnych lęków przekroczyć próg między klasą III, a klasą IV.

W celu ułatwienia im tego kroku nasza szkoła w roku szkolnym 2021/22 wdrożyła program adaptacyjny w ramach wyżej wymienionego projektu.

ZAŁĄCZNIKI: